Energetyka przyszłości

Odnawialne źródła energii (OZE) są przyszłością, ale wciąż brakuje nam dobrej legislacji i wizji rozwoju polskiej energetyki. W ostatnich latach definicja OZE nieco się zmieniła. Punkt ciężkości przesunął się w stronę energii słonecznej kosztem np. energetyki wiatrowej, której rozwój powstrzymuje legislacja. W niedalekiej przyszłości sektor energetyczny czeka też poważana zmiana struktury. Energetyka zyska charakter obywatelski i rozproszony, a to znaczy, że gospodarstwa domowe, miasta czy gminy same będą wytwarzać potrzebną energię. Nadwyżki natomiast będą magazynowane lub oddawane do sieci.  Nawet jeśli dziś taka wizja wydaje się nieprawdopodobna, to tak właśnie będzie wyglądać przyszłość. Bo energetyka obywatelska jest efektywniejsza, tańsza i stabilniejsza niż centralna.  A jaką rolę w takiej wizji ma odgrywać obecna konwencjonalna sieć energetyczna? Czy będzie wielkim wirtualnym magazynem energii elektrycznej? Czy będą potrzebne sieci przesyłowe wysokich napięć? Czy wystarczy nam oprzeć się na sieciach średnich i niskich napięć? Na te pytania odpowiedź przyniesie najbliższa przyszłość technologiczna w energetyce OZE.

Pan Andrzej Groblewski, z firmy AG-EXPO, nie czekając na to co przyniesie wyścig technologiczny, zainwestował w urządzenia do produkcji energii z OZE.

Na dachu swojej hali fabrycznej zainstalował mikro turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu. Moc turbiny to 6 kW. Poniżej przedstawiamy charakterystykę turbiny Areocopter 1500.
Pionowa turbina wiatrowa o mocy nominalnej 5000 W. Konstrukcja.

Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, ARC 1500, jest nowoczesnym urządzeniem przetwarzającym energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Unikalna konstrukcja wirnika ze zintegrowanym generatorem, zapewnia bardzo dużą sprawność aerodynamiczną w bardzo szerokim paśmie prędkości wiatru. Niska prędkość liniowa łopat (ok. 50km/h) oraz stała prędkość obrotowa powoduje, że turbina ARC 1500 gwarantuje wydajną, cichą i bezpieczną pracę, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych urządzeń. AEROCOPTER 1500 wykonany jest z odpornych na warunki atmosferyczne, kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii wpłynęło na znaczny spadek masy turbiny, co pozwala na montaż w miejscach dotychczas niedostępnych dla turbin wiatrowych o tradycyjnej konstrukcji. Optymalną pracę AEROCOPTERA 1500 zapewnia mikroprocesorowy sterownik zaprojektowany dla rodziny turbin AEROCOPTER. W sterowniku zainstalowano oprogramowanie STX 4.04 które zapewnia optymalne wykorzystania energii wiatru oraz zarządzanie energią całego układu. Umożliwia komunikację z innymi urządzeniami oraz rejestracje danych.

Turbina ARC 1500 produkowana jest w trzech wersjach:

  1. przystosowana do pracy z zespołem akumulatorów 48 V oraz przetwornicami 48 VDC-230 VAC, urządzenie może pracować niezależnie od sieci energetycznej, nie wymaga osobnego zasilania.
  2. przystosowana do oddawania energii bezpośrednio do sieci i współpracy z inwerterami sieciowymi (on grid, grid tie)
  3. przystosowana do pracy z grzałką lub zespołem grzałek

AEROCOPTER 1500 posiada wielostopniowy system bezpieczeństwa pracy. Pierwszy stopień systemu, hamulec elektromagnetyczny sterowany jest poprzez niezależny układ mikroprocesorowy, który nadmiar energii przekazuje na grzałkę lub zestaw rezystorów dużej mocy. Zabezpieczenie turbiny na wypadek uszkodzenia kabla przyłączeniowego stanowi moduł systemu ASBT zlokalizowany w generatorze. Dodatkowo AEROCOPTER 1500 wyposażono w mechaniczny automatyczny hamulec bezwładnościowy oraz ręczny hamulec serwisowy.

Turbina ARC 1500 składa się z następujących elementów:

  1. wirnik ze zintegrowanym generatorem i hamulcem,
  2. układ sterowania
  3. hamulec serwisowy
  4. rezystor zrzutu energii

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 ⁄ 2 =